A falak festése időről időre kötelező. Nem csak azért, mert az eredeti színre ráunt. Egy új réteggel szebb és egészségesebb lakást kapunk, megszabadulunk a penésztől, foltoktól vagy repedésektől. Ki kell festenie a lakást? Nappalit, konyhát, előszobát vagy a gyermekszobát? Nem tudja, hol talál egy egyszerű módszert a falak festésére? Elkészítettünk egy praktikus útmutatót, amely tippek segítségével bemutatja a módszereket, hogyan lehet ezt elvégezni játékosan, gyorsan és a szakértők ajánlásainak megfelelően.
Hogyan fessük ki a szobát?
1. A szobák festésére az alapos felkészülés már az üzletben kezdődik
A megfelelő szín kiválasztását nem szabad a véletlenre bízni. Ugyanúgy ne hagyja, hogy elcsábítsa az alacsony ár. A háztartások falán általában különféle típusú alapok lehetnek (ásványi és gipszvakolatok vagy gipszkarton). A nem megfelelően kiválasztott festék rendelkezhet nagy nedvszívó képességgel és gyenge fedőképességgel. Ennek eredményeként néhány extra réteget fel kell venni a kívánt hatás elérése érdekében. Ezért figyelmesen olvassa el a színes festékek csomagolásán található leírásokat és ajánlásokat.
Ne feledkezzen meg arról sem, milyenek a helyiség falával szemben támasztott követelmények. Ez mit jelent? Más festék alkalmas a konyhákba, ahol nagyobb a zsíros foltok kockázata. Ebben az esetben hasznos lehet egy lemosható festék. Hasonló kritériumokat támaszthat a gyermekszobába, előszobába való festékre. A gombaellenes falfesték megfelelő lehet a fürdőszobába.
Ha problémái vannak a falak nedvesedésével, keressen magas gőzáteresztő képességűt. A színes festék, amely nem engedi a falak lélegzését, előbb vagy utóbb elkezd lehámlani. A jó ár / minőség arányú legkelendőbb festékek különösen a kopásállóság szempontjából emelkednek ki – mivel a pigment-anyagok megkötési képessége jó, tehát ha kézzel végigsimítja, vagy ha a falnak támaszkodik keze, ruhája tiszta marad- a nappaliba, a folyosóra és a hálószobába alkalmazhatók.
A festéken kívül a következőkre is szüksége lesz:
- fóliák bútorok, ablakok és ajtók letakarására
- hullámpapír és karton a padlóra
- ecsetek és hengerek a festéshez
- festő papírszalagok
- penetrációs anyag a felület egységesítésére (szükség szerint)
2. A szoba előkészítése festésre
- Helyezze a bútorokat a szoba közepére, és takarja le, hogy a ne kerüljenek rá festékszennyeződések. Ha lehetséges, vigye ki a könnyebb darabokat a festendő helyiségből.
- Távolítsa el a port és a pókhálót a falakról. Porszívózza le az összes szennyeződést, üldözze ki a pókokat és értékelje a régi festékréteg állapotát. Fedje le a padlót hullámpapírral vagy vastag fóliával, a padló szegélyléceit papírszalaggal ragassza le. Fedje le az ablakpárkányokat, az ablakokat és az ablakkereteket, a radiátort, és ne felejtse el a kapcsolókat sem. Takarjon le mindent, amit nem kell befesteni.
- Ha tudja, hogy már legalább 4 különböző réteg festék van a falon, akkor valószínűleg le kell kaparnia azokat. Végezzen el egy egyszerű tesztet. Tegyen tiszta vizet a permetezőbe, és permetezzen rá a falra. Azt a felületet, amely a nedvesítés után hullámos lesz, le kell kaparnia. Az ilyen alapfelület már nem alkalmas az új bevonatra, és munkája kárba veszne.
- Minden karcolást, vájatot, egyenetlenséget és repedést le kell zárni gipsszel, speciális simítóanyaggal vagy gittel. Várjon, amíg az összes javított terület megszárad. Óvatosan csiszolja meg őket, hogy egyenletesen igazodjanak a felület többi részéhez. Távolítsa el a keletkezett szennyeződést és port a falakról és a padlóról.
- A fal nedvszívó képességének csökkentése és az alapfelület tulajdonságainak javítása érdekében ne felejtsen el a festés előtt penetrációs bevonatot felvinni. Kötőanyagként szolgál a régebbi, már túlszáraz rétegekhez, amelyeket megengedhetnek az új festék falra vitele után. Ugyanakkor javítja a felső festék tapadását. Bár ezek fáradságos eljárások, de ha felvértezi magát türelemmel, maga a festék felvitele már teljesen simán és problémamentesen megy.
3. Kezdje a mennyezettel
Hogyan kell festeni a mennyezetet? Haladjon az ablaktól a szoba közepéig. Festés közben ne hagyja nyitva az ablakot, különben a festék gyorsan szárad, és elveszíti a már festett helyek nyomon követését. Gyorsan dolgozzon, egyenletes húzásokkal. Javasoljuk, hogy használjon festőhengert és teleszkópos nyelet. A mennyezet festése létráról nehéz, hosszabb ideig tart, és kevésbé látható a lefestett terület.
4. A részletektől a nagy területekig
A falak festésekor az úgynevezett “keretezés”a leginkább kifizetődő. Először fesse le a sarkokat, az ablak, a radiátor, a kapcsolók körüli részleteket, és a fehér mennyezet és a falak közötti elválasztó sávot. Hozzon létre olyan helyet, ahol bátran festhet a hengerrel / ecsettel, anélkül hogy aggódnia kellene, hogy olyan részekre megy, ahol a helyiség fő színe nem kívánatos.
Hogyan fesse a falakat, hogy folt nélkül legyenek? A falak festésének legnépszerűbb módja az, ha a festéket egyenletesen felhordja a W betű alakba. Minden egyes „W” felület festésekor simán néhány centiméterrel felfelé / lefelé mozoghat. Nem kell felemelnie a hengert, nem szakítja meg a vonalat, és ezzel megakadályozhatja a festék csepegését. Fesse le az egész falat, csak azután lépjen a következőre.
5. Az újrafestéssel ne siessen
Szoba festésekor egy réteg nem elegendő. Ha azt akarja, hogy az új festék pigmentje erős legyen, és a régi festék nyomai nélkül, akkor legalább 2 réteget kell felvinnie. Az első festékbevonat általában hígabb, a következő sűrűbb. Így kiemelkedik a fedőképessége. A minőségi falfestékek gyorsan száradnak, és ha reggel felvitte az első réteget, akkor már este láthatja az előzetes eredményt. Ne próbálja meggyorsítani a szoba festését. Várja meg, amíg az első réteg teljesen megszárad és rögzül az alapfelülethez.
6. Ne feledkezzen el a befejező munkálatokról
Tetszik Önnek az új festék a falon? Ezután fokozatosan eltávolíthatja az összes anyagot, amelyet a letakaráshoz használt. Kezdje a festőszalaggal – előfordulhat, hogy lehúzása után leszakíthat egy festékdarabot, vagy festetlen helyeket találhat. Javítsa ki a részleteket, távolítsa el a takaró fóliákat, kartonlapokat és hurrá jöhet a berendezés.
Mikor van megfelelő idő a festésre?
A nappali fény a legjobb a szobafestéshez, amikor láthatja a festék színárnyalatát anélkül, hogy a mesterséges fény torzítaná. Ezért is leggyakrabban a szobákat tavasszal és nyáron festik. (És valószínűleg azért is, mert a nyár folyamán az embereknek több idejük van a szabadság “aktív” eltöltésére házimunkával.) Ma azonban már nem probléma akár télen is erős megvilágítás mellett festeni. A festékek gyorsan száradnak, de vigyázzon a helyiséget ne zárja le. A felhalmozódó nedvesség megakadályozza annak egyenletes kiszáradását. Ezért ügyeljen az alapos szellőztetésre, és szükség esetén használjon ventilátort és fűtőberendezést.
Gipszkarton festése – milyen szabályokat kell követni?
A gipszkarton az egyik legnépszerűbb anyag, amely bőven megjelenik az új épületekben és a háztartás felújításánál. Annak ellenére, hogy ez egy sima anyag, a festés során számos problémával szembesülhet.
- Az összes csatlakozást jól össze kell illeszteni és betapasztani, és le kell csiszolni a gipszkarton magasságában. Ha a felület nem sima, akkor az összes figyelmen kívül hagyott hiányosság megjelenik a festés után.
- A festék eltérően tapad a gipszkartonhoz (papírhoz) és a lezáró szalagokhoz, ezért elengedhetetlen a penetrációs bevonat, amelynek fő feladata a felület egységesítése, hogy a festék egyenletesen “felszívódjon”. Nagy különbségek lennének, különösen a színárnyalatok telítettségében.
- Festés közben kövesse a gyártó ajánlásait. Ne keverje össze két különböző márka termékeit. Általában az első festékréteget penetrációs anyaggal hígítják, és csak ezután megy 2-3 réteg festékbevonat, legfeljebb 10% hígítással.
- Ügyeljen a henger kiválasztására is – simának kell lennie, rövid szőrrel.
Inspirációk és ötletek a falak festéséhez
Ha már tudja, hogyan járjon el, akkor nézzen meg néhány módszert az adott helyiséghez megfelelő festék kiválasztásához. A színek használatának elmélete különféle aspektusokkal működik – különösen a szoba nagysága, megvilágítása, orientációja és az abban eltöltött idő. A megfelelő szín kiválasztása megteremti a megfelelő légkört, és a négy falat olyan hellyé alakítja, ahol nagyon jól fogja magát érezni.
Melyik égtáj felé néz a szoba?
- A szobákban, melyek ablaka észak felé néz, túlsúlyban van a hideg fény – a falakon világosabb meleg árnyalatoknak (sárga, lazac, borostyán) kell dominálnia, amelyek még a felhős napokon is kiegyensúlyozzák a „hidegségét”.
- Éppen ellenkezőleg – a délre néző ablakokkal rendelkező szobák napközben fényárban úsznak. A meleg tónusú színek még intenzívebbé válnak, és főleg nyáron a magasabb szobahőmérséklet miatt sem fogja tudni magát kipihenni. Nem ront el semmit, ha hűvösebb tompa színárnyalatokhoz (kék, türkiz) vagy semleges matt színekhez (szürke, bézs) ragaszkodik.
- A kelet felé néző szobák reggelenként és délelőttönként tele vannak napfénnyel. A kék és a zöld szín tökéletesen illeszkedik ide, amelyet a nap tovább erősít.
- A nyugatra néző szobák különösen az erősebb délutáni napsütést élvezik. Délelőtt harcolhat a hideg érzettel és a fényhiánnyal. Használjon színkombinációt – 3 falra válasszon világosabb árnyalatot, és a negyedik falat, amelyre délután az ablakból a fény esik fesse le gazdag, hűvös színárnyalattal.
Leginkább napközben vagy kora este és éjszaka tartózkodik a szobában?
Azoknak a szobáknak, ahol napközben töltik az idejüket, aktivitást kiváltó színekben kell pompázniuk, amelyek aktivitást indukálnak és ennek köszönhetően energikusabbnak érzik magukat. Ez az oka annak, hogy a konyha falakon a sárga és a zöld színek dominálnak. Bár a jelenlegi tendenciák hajlamosak a szürke, bézs, fehér és fekete időtlen természetes árnyalatok felé irányulni, de legalább a részletekben, ne sajnáljon magától egy kevés energikusságot.
Ezzel szemben azokban a helyiségekben, ahol pihenni, relaxálni és kikapcsolni szeretne, válasszon hűvösebb kék és lila színárnyalatot. Nemcsak a hálószobába, hanem a nappaliba is alkalmasak. Ha hideg árnyalat mellett dönt, olyan izzólámpákat válasszon, amelyek meleg fény érzetét keltik. A hideg fény fokozza a hideget, és a téli hónapokban fázna a szobában.
Milyenek a helyiség méretei?
Röviden összefoglaljuk az alapszabályokat:
- Kis helyiség – Kerülje a gazdag, élénk színeket. Válasszon lágyabb, meleg árnyalatú tónusokat vagy fehér színt, amely elegendő világosságot ad.
- Nagy helyiség – A színek megválasztása nem korlátozott. Ha azonban a szoba túl hosszú, és azt akarja, hogy vizuálisan lerövidítse, használjon sötét színt a legmesszebbi falon.
- Magas mennyezet – Semmi sem történik, ha a falak közötti színátmenet jelentős lesz – a fehértől sötétig.
- Alacsony mennyezet – A mennyezet és a sötét falak közötti határozott átmenet optikailag elvesz a szoba magasságából további centimétereket, és depressziósnak érezheti magát. Ragaszkodjon a finom világos színátmenetekhez.
Legjobb falfestékek
Forrás:
https://www.realhomes.com/advice/how-to-choose-the-perfect-paint-colours-for-every-room-in-your-home
Add Comment